Bölümler
  • HIZLI ERİŞİM
  • EN
  • captcha captcha

Bankacılık ve Sigortacılık

Finans - Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü, bünyesinde yer alan Bankacılık ve Sigortacılık Programı, 2011 yılında Haliç Üniversitesi Meslek Yüksekokulu bünyesinde kurulmuştur. 2011-2012 eğitim-öğretim yılında öğrenci alarak ön lisans düzeyinde eğitim-öğretime başlamıştır.

Günümüz ekonomik sisteminde finansal piyasalar gerek ekonominin genişlemesi noktasında yarattığı destek, gerekse de sektörel dalgalanmaların reel ekonomiye çok hızlı geri dönüşü anlamında kilit bir sektördür. Bu çerçevede programımız, üzerinde yükseldiği sektör açısından stratejik bir konumdadır. Diğer yandan, sektörün teknolojik yenilikle paralel hızda genişliyor oluşu, bankacılık ve sigortacılık bölümünün canlılığını korumasına neden olmaktadır. Finansal enstrüman sayısı ve çeşitlenmedeki artış her geçen gün sektörün işgücü ihtiyaçlarını da geliştirmektedir.

Bölüm Olanakları: Bankacılık ve Sigortacılık Programı, bugünün rekabetçi piyasa koşullarında, sektörün gerektirdiği güncel bilgilerle donatılmış, hızlı ve doğru bir şekilde analitik kararlar alabilen, teorik bilgi yanında çeşitli sistem ve program uygulamaları aracılığıyla pratik bilgiye sahip mezunlar yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Öğrencilerin mezun olabilmesi için 30 iş günü sektörde uygulamalı eğitim (yaz stajı) yapması gerekmektedir. Bu sayede öğrencilerimiz; sektörel yenilikleri deneyimlemekte, teorik bilgilerini pratik uygulamalarla geliştirebilme olanağına sahip olmaktadır.

Dönem içerisinde derslere ek olarak, iş yaşamından tecrübeli yönetici ve çalışanların katkılarını aldığımız toplantılar sayesinde öğrenicilerimiz, kariyerlerinde karşılaşacakları olası sıkıntı ve imkânları sektörün önde gelen yöneticileri ile buluşarak iş yaşamında önce deneyimleme imkânına sahiptir. Öğrencilerimizin, günümüz temel teknolojik gelişmeleri takip edecekleri ve temel bilgisayar uygulamaları geliştirecekleri derslerimiz, donanımlı bilgisayar laboratuvarlarımızda verilmektedir. Laboratuvarlarımızda, her öğrenci için sanal bir platform sağlanarak; öğrencilerimize temel bilgisayar uygulamalarını kendilerine tahsis edilmiş sunucularda sürdürme olanağı sunulmaktadır.

Kariyer Olanakları: Program mezunları, kamu ve özel sektöre ait bankalarda, finans kuruluşlarında, muhasebe şirketlerinde, değişik sektörlerin muhasebe servislerinde, bilgi işlem merkezlerinde kariyerlerini sürdürebilirler. Sigortacı olarak çalışmak isteyen mezunlar ise, sigortacılık hizmetlerinin sunulduğu kamu ve özel sektöre ait, kurum ve kuruluşlarda çalışabilecekleri gibi kendi işlerini de kurabilirler.

Dikey Geçişle Geçilen Programlar: Ön lisans eğitimini başarı ile tamamlayan adaylar, lisans programlarına geçiş hakkı sağlayan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile Aktüerya, Aktüerya Bilimleri, Bankacılık, Bankacılık ve Finans, Bankacılık ve Finansman, Bankacılık ve Sigortacılık, Ekonometri, Ekonomi, Ekonomi ve Finans, İktisat, İşletme, İşletme Enformatiği, İşletme-Ekonomi, Lojistik Yönetimi, Sermaye Piyasası, Sermaye Piyasası Denetim ve Derecelendirme, Sigortacılık, Sigortacılık ve Risk Yönetimi, Uluslararası Finans, Uluslararası Finans ve Bankacılık, Uluslararası İşletme, Uluslararası İşletmecilik, Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret, Uluslararası Ticaret, Uluslararası Ticaret ve Finans, Uluslararası Ticaret ve Finansman, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik, Uluslararası Ticaret ve Lojistik, bölümlerine geçiş yapma haklarına sahiptirler.

Bankacılık ve Sigortacılık Programının öğrenim süresi iki yıl olup öğrenim dili Türkçe’dir.

Giriş Bilgileri

Kuruluş Yılı  2011 - 2012
Puan Türü TYT
Eğitim Dili Türkçe
Hazırlık İsteğe Bağlı
Eğitim Süresi 2 Yıl
Yerleşke Bilgisi Sütlüce Yerleşkesi

2017-2018 Eğitim Döneminde Üniversitemiz aşağıdaki şekilde öğrenci almıştır.

Program Adı Burs Oranı Taban Puan Başarı Sırası
Bankacılık ve Sigortacılık Burslu 274,319 609.971
Bankacılık ve Sigortacılık %75 223,427 1.231.195