Bölümler
  • HIZLI ERİŞİM
  • EN
  • captcha captcha

Çocuk Gelişimi

Çocuk Bakımı ve Gençlik Hizmetleri Bölümü, Çocuk Gelişimi Programı 2016-2017 Eğitim ve Öğretim döneminde açılmıştır. Okul öncesi dönemindeki çocukların bireysel farklılıklarının olduğu ve erken çocukluk döneminin günden güne önem kazandığı bilinmektedir. Çocukları anlamak, onların ihtiyaçlarına uygun etkinlikler planlamak, tüm gelişim alanlarını (bilişsel, dil, motor, sosyal-duygusal, öz bakım) desteklemek, problem çözme becerilerini geliştirmek, isteklerini uygun yollarla ifade edecek, yaratıcı, mutlu ve kendine güveni olan bireyler yetiştirmek için, eğitimcilerin donanımlı olması gerekmektedir.

Bölüm Olanakları: Programımız, çocuklara karşı ilgisi, sevgisi ve sabrı olan, çocuk gelişimi ve eğitiminin önemini benimseyen, gelişim özelliklerine hâkim, özel gereksinimli çocukları fark edebilen, çocukları ilköğretime hazırlayabilen, yaratıcı ve işine saygılı meslek elemanları yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Çocukların yaparak yaşayarak öğrenmelerini sağlamak amacıyla, eğitim programımız teorik ve uygulamalı derslerden oluşmaktadır. Eğitim programıyla; çocuğa doğru şekilde yön verebilen, çocuğun ihtiyaçları ve doğru yaklaşım konusunda ailelere ve topluma karşı farkındalık yaratabilen çocuk gelişimciler yetiştirmek hedeflenmektedir. Öğrencilerin ikinci yarıyılın sonunda okul öncesi eğitim kurumları, özel eğitim kurumları ve ilgili diğer kurumlarda 30 iş günü “Yaz Stajı” yapmaları gerekmektedir. Öğrencilerin birinci ve ikinci yarıyılda aldıkları bilgileri pekiştirmeleri ve uygulama imkânı bulmaları amaçlanmaktadır. Üçüncü ve dördüncü yarıyılda “Okul Öncesi Eğitim Kurumlarında Uygulama” dersiyle okul öncesi eğitim kurumları ve özel eğitim kurumlarında uygulama yapan öğrencinin; çocukları gözlemleme, gözlemlerini kayıt altına alma, engel türlerini tanıma, plan ve program işleyişini açıklama, çocuklara öz bakım becerileri kazandırma, etkinlik örnekleri geliştirme, etkinlik örneklerini uygulama imkânı verilmektedir.

Kariyer Olanakları: Çocuk Gelişimi Programını tamamlayarak diploma almış mezunlarımız; okul öncesi eğitim kurumlarında, kreş ve gündüz bakımevlerinde, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde, çocuk yayınları ve oyuncak sektöründe, spor komplekslerinde, çocuk kulüplerinde ve devlet okullarında ücretli eğitmen olarak çalışabilmektedir.

Dikey Geçişle Geçilen Programlar: Ön lisans eğitimini başarı ile tamamlayan adaylar, lisans programlarına geçiş hakkı sağlayan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile Okul Öncesi Öğretmenliği ve Çocuk Gelişimi Programları gibi 4 yıllık eğitim veren programlara geçiş yapabilirler.

Çocuk Gelişimi Programının öğrenim süresi iki yıl olup öğrenim dili Türkçe’dir.

Giriş Bilgileri

Kuruluş Yılı  2016-2017
Puan Türü TYT
Eğitim Dili Türkçe
Hazırlık İsteğe Bağlı
Eğitim Süresi 2 Yıl
Yerleşke Bilgisi Sütlüce Yerleşkesi

​​2019-2020 Eğitim Döneminde Üniversitemiz aşağıdaki şekilde öğrenci almıştır.

Program Adı Burs Oranı Taban Puan Başarı Sırası
Çocuk Gelişimi Burslu 285,450 513.014
Çocuk Gelişimi % 75 250,470 872.883
Çocuk Gelişimi % 50