Bölümler
  • HIZLI ERİŞİM
  • EN
  • captcha captcha

Moda Tasarımı

Moda Tasarımı Programı, Haliç Üniversitesi Meslek Yüksekokulu bünyesinde 2016-2017 öğretim yılında eğitim-öğretime başlamıştır.

Bölüm Olanakları: İki yıllık programımızda teorik dersler, atölye uygulamaları ve endüstriye dayalı öğretim verilmektedir. Program öğrencilere tekstil, moda tasarımı ve hazır giyimin temel kavramlarının öğretilmesi ile birlikte endüstri ve atölye uygulamalarındaki el becerilerini geliştirmeleri için hazırlanmıştır. Program günümüzde ve gelecekte endüstrinin nitelikli eleman ihtiyacını karşılamayı amaçlamaktadır. Çağımızın moda tasarımı ve teknolojik gelişmelerine dayalı olarak, Tekstil, Hazır Giyim ve Moda Tasarımı sektörüne ihtiyaç duyduğu mesleki yeterlilikleri kazanmış, nitelikli meslek elemanları yetiştirmektedir. Eğitim programı ile öğrencilerin yeteneklerini geliştirerek biçim, renk, malzeme, yapı, işlev ilişkileriyle yaratıcı ve özgün ürünler sunabilmeleri amaçlanmaktadır. Haliç Üniversitesi Moda Tasarımı Programı’nda öğrencilerin, öğretim süresince edinmiş oldukları teorik bilgileri pratikte uygulamak adına 30 iş günü süreyle yaz stajı yapma zorunlulukları bulunmaktadır.

Kariyer Olanakları: Grafik Moda Tasarım programı mezunları kamu kurum ve kuruluşlarında, tekstil fabrikaları ve atölyelerinde, örme-dokuma-baskı sanayinde, hazır giyim sektöründe, tekstil ihracat firmalarında, özel işletmelerde, moda evleri ve model hanelerde stilist, modelist ve tasarımcı olarak çalışabilir; ayrıca sektörde kendi atölyelerini ve moda evlerini açarak kendilerine iş imkanı yaratabilirler.

Dikey Geçişle Geçilen Programlar: Ön lisans eğitimini başarı ile tamamlayan adaylar, lisans programlarına geçiş hakkı sağlayan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile Moda Giyim Tasarımı, Moda Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı, Sahne Dekorları ve Kostümü, Tekstil, Tekstil Mühendisliği, Tekstil Tasarım, Tekstil Tasarımı, Tekstil ve Moda Tasarımı Programları gibi 4 yıllık eğitim veren programlara geçiş yapabilirler.

Moda Tasarımı Programının öğrenim süresi iki yıl olup öğrenim dili Türkçe’dir.

Giriş Bilgileri

Kuruluş Yılı  2016 - 2017
Puan Türü YGS-5
Eğitim Dili Türkçe
Hazırlık İsteğe Bağlı
Eğitim Süresi 2 Yıl
Yerleşke Bilgisi Sütlüce Yerleşkesi

Dikey Geçiş Sınavı ile Girilebilecek Programlar

Moda Giyim Tasarımı, Moda Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı, Sahne Dekorları ve Kostümü, Tekstil, Tekstil Mühendisliği, Tekstil Tasarım, Tekstil Tasarımı

Üniversitemizde  ​Dikey Geçiş Sınavı ile Girilebilecek Programlar

Tekstil ve Moda Tasarımı

2017-2018 Eğitim Döneminde Üniversitemiz aşağıdaki şekilde öğrenci almıştır.

Program Adı Burs Oranı Taban Puan Başarı Sırası
Moda Tasarımı Burslu 295,00121 452.482
Moda Tasarımı % 50 183,75703 1.711.886
Moda Tasarımı % 25