Bölümler
  • HIZLI ERİŞİM
  • EN
  • captcha captcha

Üretimde Kalite Kontrol (2018-2018 Eğitim-Öğretim yılı için kontenjan verilmemiştir.)

Bu programın açılma amacı; ülkemizde ve dünyada Kalite alanındaki güncel bilim ve teknolojiyi takip edebilen, çözümleme ve uygulama yeteneklerine sahip personel yetiştirmektir. Üretimde Kalite Kontrol Programı, 2016-2017 eğitim döneminde açılmıştır ve Türkiye‘de vakıf üniversiteleri arasında Üretimde Kalite Kontrol adı altında açılan ilk program olma özelliği taşımaktadır.

Gelişen endüstriyel faaliyetler ve hizmet sektöründeki değişiklikle, yetişmiş ara insan gücüne olan ihtiyacı da beraberinde getirmiştir. İşyerinde istihdam edilen insan gücü nitelik olarak değişmeye başlamıştır. AB ile ilgili gelişmeler ve kalite alanındaki görüş farklılıkları kalite ve kontrolünü ön plana çıkarmış ve sistemli hale getirmiştir. Kaliteli üretim etkin bir kontrol mekanizması gerektirir. Bu nedenle, kalite kontrol teknisyenlerine talep artacaktır.

Bölüm Olanakları: Üniversitemizde bulunan Üretimde Kalite Kontrol Programı programının amacı, ülkemizin endüstriyel ihtiyaçlarını da dikkate alarak pratikle birleştirmek; uygulama becerisi yüksek, aynı zamanda teorik anlamda ileri düzeyde bilgi birikimine sahip kalite kontrol teknikerleri yetiştirmektir. Programın iki yıllık ders planında yer alan dersler Meslek Yüksekokulu bünyesinde bulunan bilgisayar ve elektronik laboratuvarları,  atölyelerde yapılır. Öğrencilerin, 30 iş günü süreyle yaptıkları yaz dönemi stajı ile sektörün gerekliliklerini daha yakından tanımaları ve aldıkları eğitimi sahada uygulama olanağı bulmaları amaçlanmıştır.

Kariyer Olanakları: Üretimde Kalite Kontrol Teknikerlerinin iş bulma alanları oldukça geniş bir alanı kapsamaktadır. Üretimde Kalite Kontrol Teknikerleri farklı endüstri sektörlerinde, araştırma geliştirme, proses tasarımı ve optimizasyonu, fabrika organizasyonu ve işletmesi, kalite güvence, güvenlik ve çevre kalitesi, teknik şartlar, servis ve pazarlama bölümlerinde çalışabilirler. Ayrıca uluslararası uygunluk belgelendirme firmalarında ve kamu kurum/kuruluşlarında da çalışma imkânı bulabilmektedirler.

Dikey Geçişle Geçilen Programlar: Ön lisans eğitimini başarı ile tamamlayan adaylar, lisans programlarına geçiş hakkı sağlayan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile Endüstri Mühendisliği, İmalat Mühendisliği, Endüstri ve Sistem Mühendisliği, İstatistik ve Makine Mühendisliği Programları gibi 4 yıllık eğitim veren programlara geçiş yapabilirler.

Üretimde Kalite Kontrol Programının öğrenim süresi iki yıl olup öğrenim dili Türkçe’dir.

Kuruluş Yılı  2016 - 2017
Puan Türü YGS-1
Eğitim Dili Türkçe
Hazırlık İsteğe Bağlı
Eğitim Süresi 2 Yıl
Yerleşke Bilgisi Sütlüce Yerleşkesi

2017-2018 Eğitim Döneminde Üniversitemiz aşağıdaki şekilde öğrenci almıştır.

Program Adı Burs Oranı Taban Puan Başarı Sırası
Üretimde Kalite Kontrol Burslu 238,74476 582.427
Üretimde Kalite Kontrol % 50 177,48048 1.283.700
Üretimde Kalite Kontrol % 25