Haberler

ADAY ÖĞRENCİ

‘Ziyaretçiler' Sergisi Mehtap Yılmaz Küratörlüğünde İfsak’ta Açıldı.

03.10.2019

Unesco’dan Ödüllü Dünyaca Ünlü Fotoğraf Sanatçısı Meropı Mıtrou'nun  İstanbul’daki İlk Sergisi ‘Ziyaretçiler'  Öğr. Gör. Mehtap Yılmaz Küratörlüğünde İfsak’ta Açıldı!

“Sizin için bir ‘ev’i tanımlayan şey nedir?” sorusuna yanıt bulmak için, anavatanı Yunanistan’dan ayrılarak, tüm dünyayı dolaşan ünlü fotoğraf sanatçısı Meropi Mitro’nun yeni adresi ‘atalarının evi’ İstanbul oldu.

2011 yılında UNESCO Evrensel Fotoğrafçılık Yarışması’nda ödül alan ve 700 yıllık bir geleneği sürdüren Hindistan Kraliyet Ailesi’nden Prens Lakshyaraj Sing Mawer’in düğünün görüntüleyen tek fotoğrafçı olarak adını tarihe yazdıran Meropi Mitrou bu kez ‘Ziyaretçiler’ ile ‘somut savunmasızlık hissi’ni fotoğrafladı.

4 duvarı olan bir alan, parktaki bir bank, uçsuz bucaksız bir çöl ya da özgürce kulaç atabileceğin masmavi bir deniz… Farklı etnik kültürlerden, inanışlardan, yaş ve cinsiyetten insanın portrelerini çeken Mitrou ‘bir evi’i tanımlayan şey nedir?’ sorusuna cevap bulmaya çalıştı.

Serginin ilk ayağı Hindistan’ın Udaipur kentinde, Kraliyet himayesinde 28 Kasım 2018’de açıldı. Bu sergiyi bizzat yerinde izledikten sonra ikinci ayağını medeniyetler beşiği İstanbul’da açma fikri ile birlikte serginin küratörlüğünü Meslek Yüksekokul Grafik Tasarım Programı Öğr. Gör. Mehtap Yılmaz'ın Küratörlüğünde 28 Eylül 2019'da yoğun bir katılımla İfsak'ta açıldı.  

Dünyanın dört bir yanından gelerek, Hindistan’da buluşan onlarca kişinin kendi ruhundaki ‘ev’ arayışını ölümsüzleştiren ‘Ziyaretçiler’ 28 Eylül – 18 Ekim 2019 tarihleri arasında İFSAK’ta ziyarete açıktır.