Programlar

ADAY ÖĞRENCİ

Grafik Tasarımı

Grafik Tasarım Programı, 2011 yılında Haliç Üniversitesi Meslek Yüksekokulu bünyesinde kurulmuştur. 2011-2012 eğitim-öğretim yılında öğrenci alarak ön lisans düzeyinde eğitim-öğretime başlamıştır.

Bölüm Olanakları: Eğitim ve öğretim “birinci öğretim” kapsamında olup, 4 yarıyıldan oluşan 2 yıllık bir programdır. Bu iki yıllık süreçte programda teorik dersler, atölye uygulamaları ve endüstriye dayalı öğretim verilmektedir. Grafik Tasarım Programı çağın gelişimine uygun olarak sanayinin ve iş dünyasının ihtiyaç duyduğu pratik ve teorik bilgiyle donatılmış nitelikli eleman yetiştirmeye uygun olarak, bilim, teknoloji, sanat ve kültür alanında katılımcı, paylaşımcı özgün ve estetik değerlere sahip, çağdaş bir eğitim vermektedir. Grafik Tasarım programımızı tercih eden öğrencilerimiz, grafik tasarımın üretim alanında yer alan logo, kurumsal kimlik, kitap, dergi, katalog, gazete, basın ilanı, ambalaj tasarımı, broşür, afiş, web tasarımı vb. ürünlerin birbirine bağlı proje konuları ile ele alınarak eğitim-öğretim görmektedirler. Öğrencilerimiz ayrıca Grafik Tasarım Programımızda, çizim, teknik donanım ve bilgi birikimine sahip olurken, çalışma alanlarında yaygın olarak kullanılan Photoshop, Illustrator, InDesign ve Dreamweaver gibi tasarım programları ile nitelikli bir öğrenme süreci yaşamaktadırlar. Haliç Üniversitesi Grafik Tasarım Programında öğrencilerin öğretim süresince edinmiş oldukları teorik bilgileri pratikte uygulamak adına 30 iş günü süreyle yaz stajı yapma zorunlulukları bulunmaktadır.

Kariyer Olanakları: Grafik Tasarım Programından mezun olan öğrencilerimiz “Yardımcı Grafiker” unvanı alarak alanları ile ilgili reklam ajanslarında, gazete, dergi, yayınevi, matbaa, televizyon kanallarına bağlı tasarım birimlerinde, özel sektörde birçok kurumsal firmanın tanıtım departmanlarında, pazarlama şirketleri ve devlet kurumlarının basın yayın departmanlarında bu unvanla istihdam edilebilmektedirler.

Dikey Geçişle Geçilen Programlar: Ön lisans eğitimini başarı ile tamamlayan adaylar, lisans programlarına geçiş hakkı sağlayan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile Fotoğraf, Grafik Tasarımı, Fotoğraf ve Video, Grafik, Grafik Sanatlar ve Grafik Tasarımı, Grafik Sanatları, Grafik Tasarım, Grafik Tasarımı, Görsel İletişim, Görsel İletişim Tasarımı, Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı, İletişim Tasarımı, İletişim ve Tasarım Programları gibi 4 yıllık eğitim veren programlara geçiş yapabilirler.

Grafik Tasarımı Programının öğrenim süresi iki yıl olup öğrenim dili Türkçe’dir.


Giriş Bilgileri

Kuruluş Yılı  2011 - 2012
Puan Türü TYT
Eğitim Dili Türkçe
Hazırlık İsteğe Bağlı
Eğitim Süresi 2 Yıl
Yerleşke Bilgisi Sütlüce Yerleşkesi

Program Başkanı Mesajı

Grafik Tasarım pek çok bakış açısıyla birlikte çalışır ve bu yolla ulaşılabilecek birden fazla seçenek vardır. Yaklaşımların çeşitliliği, özgün ve benzersiz tasarım çözümleri oluşturmamızı sağlar. Grafik Tasarım sadece fiziksel veya dijital nesneyi güzelleştirmekle kalmaz, aynı zamanda kullanıcılarına yardımcı olur. Hem estetik zevk hem de problem çözme ile ilgili yollar üretir. Araştırma, analiz etme ve grafik tasarım öğelerinin desteği ile tasarımcı ve uygulamacı olarak estetik bir sosyal ortam yaratabilir ve olumlu bir kullanıcı deneyimi sunabiliriz.

Bu alanda sanat ve işlevsellik; problemleri çözmek ve insanları daha da memnun etmek için bir noktada birleşir. Eğer siz de yaşadığınız dünyayı güzelleştirme arzusuna sahipseniz Grafik Tasarımı Programı'nda isteklerinizi gerçekleştirebilir, bu eğitimin size bambaşka bir bakış açısı ve multidisipliner bir dünya görüşü kazandırdığına tanıklık edebilirsiniz.

Dr. Öğr. Üyesi Belma YAMUR KEÇİK

Grafik Tasarım Program Başkanı