Programlar

LİSANS - ÖNLİSANS ADAY ÖĞRENCİ

Bankacılık ve Sigortacılık

Finans - Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü, bünyesinde yer alan Bankacılık ve Sigortacılık Programı, 2011 yılında Haliç Üniversitesi Meslek Yüksekokulu bünyesinde kurulmuştur. 2011-2012 eğitim-öğretim yılında öğrenci alarak ön lisans düzeyinde eğitim-öğretime başlamıştır. 

Bankacılık ve Sigortacılık Programı, bugünün rekabetçi piyasa koşullarında, sektörün gerektirdiği güncel bilgilerle donatılmış, hızlı ve doğru bir şekilde analitik kararlar alabilen, teorik bilgi yanında çeşitli sistem ve program uygulamaları aracılığıyla pratik bilgiye sahip mezunlar yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Öğrencilerin mezun olabilmesi için tüm derslerini tamamlamanın yanında, 30 iş günü sektörde uygulamalı eğitim (yaz stajı) yapması gerekmektedir. Bu sayede öğrencilerimiz; sektörel yenilikleri deneyimlemekte, teorik bilgilerini pratik uygulamalarla geliştirebilme olanağına sahip olmaktadır. 

Kariyer Olanakları: Program mezunları, kamu ve özel sektöre ait bankalarda, finans kuruluşlarında, muhasebe şirketlerinde, değişik sektörlerin muhasebe servislerinde, bilgi işlem merkezlerinde kariyerlerini sürdürebilirler. Sigortacı olarak çalışmak isteyen mezunlar ise, sigortacılık hizmetlerinin sunulduğu kamu ve özel sektöre ait, kurum ve kuruluşlarda çalışabilecekleri gibi kendi işlerini de kurabilirler.

Dikey Geçişle Geçilen Programlar: Ön lisans eğitimini başarı ile tamamlayan adaylar, lisans programlarına geçiş hakkı sağlayan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile Aktüerya, Aktüerya Bilimleri, Bankacılık, Bankacılık ve Finans, Bankacılık ve Finansman, Bankacılık ve Sigortacılık, Ekonometri, Ekonomi, Ekonomi ve Finans, İktisat, İşletme, İşletme Enformatiği, İşletme-Ekonomi, Lojistik Yönetimi, Sermaye Piyasası, Sermaye Piyasası Denetim ve Derecelendirme, Sigortacılık, Sigortacılık ve Risk Yönetimi, Uluslararası Finans, Uluslararası Finans ve Bankacılık, Uluslararası İşletme, Uluslararası İşletmecilik, Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret, Uluslararası Ticaret, Uluslararası Ticaret ve Finans, Uluslararası Ticaret ve Finansman, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik, Uluslararası Ticaret ve Lojistik, bölümlerine geçiş yapma haklarına sahiptirler.

Bankacılık ve Sigortacılık Programının öğrenim süresi iki yıl olup öğrenim dili Türkçe’dir.

Giriş Bilgileri

Kuruluş Yılı

2011-2012

Puan Türü

TYT

Öğretim Dili

Türkçe

Hazırlık

İsteğe Bağlı

Kampüs Bilgisi

5. Levent

Eğitim Süresi

2 Yıl


Program Başkanı Mesajı

Değerli Öğrencilerimiz;  

Günümüz ekonomik sisteminde finansal piyasalar gerek ekonominin genişlemesi noktasında yarattığı destek, gerekse de sektörel dalgalanmaların reel ekonomiye çok hızlı geri dönüşü anlamında kilit bir sektördür. Bu çerçevede programımız, üzerinde yükseldiği sektör açısından stratejik bir konumdadır. Diğer yandan, sektörün teknolojik yenilikle paralel hızda genişliyor oluşu, bankacılık ve sigortacılık bölümünün canlılığını korumasına neden olmaktadır. Finansal enstrüman sayısı ve çeşitlenmedeki artış her geçen gün sektörün işgücü ihtiyaçlarını da geliştirmektedir. 

Dönem içerisinde derslere ek olarak, iş yaşamından tecrübeli yönetici ve çalışanların katkılarını aldığımız toplantılar sayesinde, kariyerinizde karşılaşacağınız olası sıkıntı veya imkânları sektörün önde gelen yöneticileri ile buluşarak iş yaşamında önce deneyimleme imkânına sahipsiniz.  

Sektörde yaşanan dijitalleşme ve teknolojik yenilikleri sizlere en doğru biçimde aktarmayı hedefliyor  ve bu yönde bir donanım kazanmanız için kendimizi sürekli yeniliyoruz. Bu çerçevede müfredatımızda çalışmalar yaparak, ders içeriklerimize bilgisayar ve yazılım ağırlıklı dersleri de dahil ettik. Temel teknolojik gelişmeleri takip edeceğiniz ve temel bilgisayar uygulamaları geliştireceğiniz derslerimiz, donanımlı bilgisayar laboratuvarlarımızda verilmektedir. Laboratuvarlarımızda, her öğrenci için sanal bir platform sağlanarak; öğrencilerimize temel bilgisayar uygulamalarını kendilerine tahsis edilmiş sunucularda sürdürme olanağı sunulmaktadır. 

Sektörün ihtiyaçlarına uygun bir donanıma sahip olmanız için sizleri programımıza bekliyoruz.  

Dr. Öğretim Üyesi Altan Alaybeyoğlu 

Bankacılık ve Sigortacılık Program Başkanı