Programlar

LİSANS - ÖNLİSANS ADAY ÖĞRENCİ

Bilgisayar Teknolojisi

Bilgisayar Teknolojisi Programı bilgisayar kullanımı, yazılım geliştirme (lokal, Intranet veya Internet ortamlarında), donanım, bakım-onarım, bilgisayar ağlarının kurulumu ve yönetimi ile ilgili bir bölümdür.

Bölüm Olanakları: Özverili ve nitelikli öğretim elemanlarımızla, sektöre uygun ders plan ve içeriklerimizle, araç ve gereçlerimizle, öğrencilerimiz iki yıllık eğitim-öğretim süresi sonunda; yeniliklere açık, özgüveni yüksek, ekip çalışmasına yatkın, işletim sistemleri konularında yetkin, bilgisayar ağ mimarileri, multi-medya masa üstü yayıncılık teknolojileri, desktop ve web tabanlı uygulamalar geliştirme vb. konularda deneyimli, veritabanı mimarilerini ve uygulamalarını bilen uzmanlar olarak yetişmektedir.

Üniversitemizin kent içi üniversitesi vizyonuyla, programın açılmasını planladığı kampüs, bilişim sektörünün merkezi yerinde olması sebebiyle öğrenciler kendilerini geliştirebilme imkânı bulmaktadır. Eğitim müfredatımız lisans programları ile uyumlu olarak modüler yapıda olup öğrencilerimize lisans öğrencileri ile aynı akademik çatı altında eğitim almaları sağlanmıştır. Bu yapıyı, teorik ve uygulamalı dersler ile pratik çalışmalar dediğimiz yaz stajları oluşturur. Öğrencilerimiz teorik derslerini kendilerine ait dersliklerinde, uygulamalı derslerini ise okulumuzun NT laboratuvarında ve bilgisayar programcılığı programının laboratuvarlarında gerçekleştirirler.

Kariyer Olanakları: Mezun olan öğrenciler; hemen iş hayatına atılarak, aldıkları hizmet içi eğitimlerle hem kendilerini geliştirebilmekte hem de mesleklerinde kolayca ilerleyebilmektedirler. Yazılım firmaları, bilgisayar satış ve teknik destek firmaları, bankalar, sigorta şirketleri, ticari kuruluşlar, internet servis sağlayıcıları, internet yayıncılık şirketleri, radyo-televizyon şirketleri, araştırma şirketleri, borsalar, ulaştırma, eğitim, lojistik firmaları, hizmet sektöründe yer alan kamu kurum ve kuruluşlarında geniş iş imkânına sahiptirler.

Dikey Geçişle Geçilen Programlar: Ön lisans eğitimini başarı ile tamamlayan adaylar, lisans programlarına geçiş hakkı sağlayan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri, Bilgisayar ve Enformasyon Sistemleri, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği, Bilgisayar-Enformatik, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri, Enformasyon Teknolojileri, Fizik, İstatistik, İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri, Kontrol Mühendisliği, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği, Matematik Mühendisliği, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri, Matematik-Bilgisayar, Meteoroloji Mühendisliği, Uzay Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği Programları gibi 4 yıllık eğitim veren programlara geçiş yapabilirler.

Bilgisayar Teknolojisi Programının öğrenim süresi iki yıl olup öğrenim dili Türkçe’dir.

Giriş Bilgileri

Kuruluş Yılı  2011 - 2012
Puan Türü TYT
Eğitim Dili Türkçe
Hazırlık İsteğe Bağlı
Eğitim Süresi 2 Yıl
Kampüs Bilgisi 5. Levent


Program Başkanı Mesajı

Bilgisayar Teknolojileri Programı, Meslek Yüksekokul bünyesinde 2011-12 yılı eğitim-öğretim döneminde Teknik Programlar Bölümüne bağlı olarak Bilgisayar Teknolojileri Programı  olarak açılmış, aynı dönemde ilk öğrenci kaydı yapılmıştır. 44 öğrenci kontenjanlı bu programda kadrolu üç öğretim elemanı görev yapmaktadır. Bilgisayar Teknolojisi Programı bilgisayar kullanımı, yazılım geliştirme , donanım, bilgisayar ağlarının kurulumu ve yönetimi ile ilgili bir bölümdür.

Bu programda, Algoritma ve  Programlama temelleri, bilgisayar donanımı, inovasyon, görsel programlama, veri tabanı, web tasarımının temelleri, internet programcılığı, nesne tabanlı programlama, ağ temelleri, işletim sistemleri,  işletme yönetimi ve kalite güvence ve standartları ve bitirme projesi dersleri mesleki yeterlilik için ana dersler kapsamındadır.

 Eğitim müfredatımız lisans programları ile uyumlu olarak modüler yapıda olup öğrencilerimize lisans öğrencileri ile aynı akademik çatı altında eğitim almaları sağlanmıştır. Bu yapıyı, teorik ve uygulamalı dersler ile pratik çalışmalar dediğimiz yaz stajları oluşturur. Öğrencilerimiz teorik derslerini kendilerine ait dersliklerinde, uygulamalı derslerini ise okulumuzun laboratuvarlarında gerçekleştirirler.

İki yıl süreli bu programı bitiren adaylar, lisans programlarına geçiş hakkı sağlayan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri, Bilgisayar ve Enformasyon Sistemleri, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği, Bilgisayar-Enformatik, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri, Enformasyon Teknolojileri, Fizik, İstatistik, İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri, Kontrol Mühendisliği, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği, Matematik Mühendisliği, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri, Matematik-Bilgisayar, Meteoroloji Mühendisliği, Uzay Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği Programları gibi 4 yıllık eğitim veren programlara geçiş yapabilirler.

Program mezunları kendi girişimlerini yapabilecekleri gibi; kamu ve özel sektör kuruluşlarının bilgi işlem, yazılım, donanım, iletişim ağları ya da bakım onarım servislerinde ihtiyaç duyulan bilişim personeli açığını doldurabileceklerdir.

Öğr. Gör. Şükran YAMAN ATCI

Bilgisayar Teknolojisi Program Başkan V.