Programlar

LİSANS - ÖNLİSANS ADAY ÖĞRENCİ

Fizyoterapi

Fizyoterapi ön lisans programı, fizyoterapi teknikeri yetiştiren bir programdır. Fizyoterapi teknikeri; meslek yüksekokullarının fizyoterapi programından mezun; fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzman hekimi veya fizyoterapist gözetiminde, fizik tedavi uygulamalarına yardımcı olan sağlık teknikeridir. Fizyoterapi programının amacı çağdaş bilgi ve beceri ile donanmış, araştırma, sorun çözme yeteneği gelişmiş, kültürel birikime ve iletişime sahip, ekip çalışmasına yatkın, fizyoterapi alanındaki teknolojik araç ve gereçleri kullanabilen, insan sağlığına ve etik değerlere önem veren, kendi yetki ve sorumlulukları kapsamında yeterli mesleki bilgi ve becerileri kazanmış yardımcı sağlık personelini yetiştirmektir.

Fizik tedavi, bireylerde hareket bozukluğuna yol açan durumlarda, hastalık ve yaşlılıkta, ağrı ve fonksiyon bozukluklarında; fizyoterapiye özgü değerlendirme yöntemlerinin ve tedavi yaklaşımlarının doğru şekilde planlanıp bireylerin sağlık ve yaşam kalitesinin artırılmasına hizmet edecek şekilde uygulanmalıdır. Fizik tedavi sürekli gelişen ve teknolojik gelişmeyle kendini yenileyen bir sektör olduğundan, modern yaşamın insan sağlığı üzerindeki giderek artan olumlu ve/veya olumsuz etkileri sonucu bu alandaki kalifiye eleman ihtiyacı giderek yükselmektedir.

Ülkemizde ve dünyada fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerine duyulan ihtiyacın günden güne artması doğrultusunda, tedavinin uygulanmasında fizyoterapiste yardımcı olacak bilgi ve donanıma sahip fizyoterapi teknikerlerine olan ihtiyaç önemli bir gereklilik haline gelmektedir. Bu bakış açısıyla günümüzde dünyada ve ülkemizde fizyoterapi teknikerliği ön lisans programları giderek artmaktadır.

Program eğitim süreci boyunca yeniliklere ve çağın gereklerine entegre bir şekilde hareket edecektir.

Bölüm Olanakları: Okulumuzda güncel bilgi ve çağdaş teknolojiler kullanılarak mesleki bilgi ve becerilerini en iyi şekilde kazanmış sağlık elemanları yetiştirmek adına gerekli olanaklar sağlanmaktadır. Bu doğrultuda öğrencilerimiz teorik eğitimin yanı sıra donanımlı laboratuvarlarımızda ve anlaşmalı olduğumuz hastanelerde uygulamalar yapmaktadırlar, ayrıca yaz stajları sırasında da öğrendiklerini uygulama imkânına sahip olurlar. Programımız, üniversitemiz Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümünde var olan donanımlar ve gelişen teknolojiye uygun olarak alınacak diğer ekipmanlarla eğitim kalitesi desteklenmektedir.

Kariyer Olanakları: Fizyoterapi Programı’nı tamamlayanlara ön lisans diploması ile birlikte Fizyoterapi Teknikeri unvanı verilir. Mezunlar, Sağlık Bakanlığı’na bağlı kamu ve özel yataklı/yataksız sağlık kurum ve kuruluşlarında ve rehabilitasyon merkezlerinde, üniversitelere bağlı yataklı/yataksız sağlık kurum ve kuruluşlarında, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon klinikleri ve özel dal merkezlerinde, huzur evlerinde, spor kulüplerinde, kaplıca-kür merkezlerinde, sağlık turizmine yönelik otellerde görev yapabilmektedirler.

Dikey Geçişle Geçilen Programlar: Ön lisans eğitimini başarı ile tamamlayan adaylar, lisans programlarına geçiş hakkı sağlayan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Hemşirelik Programları gibi 4 yıllık eğitim veren programlara geçiş yapabilirler.

Fizyoterapi Programının öğrenim süresi iki yıl olup öğrenim dili Türkçe’dir.

Giriş Bilgileri

Kuruluş Yılı  2016-2017
Puan Türü TYT
Eğitim Dili Türkçe
Hazırlık İsteğe Bağlı
Eğitim Süresi 2 Yıl
Kampüs Bilgisi 5. Levent


Program Başkanı Mesajı

Sevgili Öğrenciler,

Günümüzde sağlık bilimindeki ilerlemeler ile yaşam süresi gittikçe artmaktadır. Bu doğrultuda ülkemizde ve dünyada fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerine her geçen gün daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır.

Üniversitemiz, güncel bilgi ve teknolojileri kullanılarak mesleki donanım ve becerilerini en iyi şekilde kazanmış Fizyoterapi Teknikeri yetiştirmek adına gerekli olanaklar sağlamaktadır. Bu doğrultuda öğrencilerimiz teorik eğitimin yanı sıra donanımlı laboratuvarlarımızda ve anlaşmalı olduğumuz hastanelerde uygulamalar yapmaktadırlar. Ayrıca yaz stajları sırasında da öğrendiklerini uygulama imkânına sahip olurlar. Program müfredat dersleri gelişen dünya ile entegre olacak şekilde hazırlanmış olup, sektörel gelişimleri takip ederek her yıl güncellenmektedir.

Fizyoterapi programı olarak; araştırmacı, paylaşımcı, sorun çözme yeteneği gelişmiş, kültürel birikime ve iletişime sahip, ekip çalışmasına yatkın, fizyoterapi alanındaki teknolojik araç ve gereçleri kullanabilen, insan sağlığına ve etik değerlere önem veren, kendi yetki ve sorumlulukları kapsamında yeterli mesleki bilgi ve becerileri kazanmış Fizyoterapi Teknikerleri yetiştirmeyi hedeflemekteyiz.

Siz değerli öğrencilerimizin, ülkemize ve tüm insanlığa bu kutsal meslekte hizmet etmenizi sağlayacak yolda yanınızda olmaktan mutluluk duyacağız.

Hepinize sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.

Sevgi ve Saygılarımla,

Öğr.Gör.Nafiz KOPARAN

Fizyoterapi Program Başkanı