Programlar

LİSANS - ÖNLİSANS ADAY ÖĞRENCİ

İnşaat Teknolojisi

Haliç Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu İnşaat Bölümü’ne bağlı olarak 2015 yılında kurulan İnşaat Teknolojisi Programı’na, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında öğrenci alınmaya başlanılmıştır.

Bölüm Olanakları: Eğitim Programın amacı, bilim, teknoloji ve sanat birikimlerinden yararlanarak 21. yüzyılın İnşaat Teknolojisi Programı’nın ilgili olduğu sektörlerde ülkemize hizmet edecek, çağın gereksinimlerine cevap verebilecek ara teknik eleman yetiştirmenin yanında eğitimde verilen bu bilgilerin kullanılmasına ve yayılmasına katkıda bulunmaktır. İnşaat Teknolojisi Programı, eğitim-öğretim faaliyetini kadrolu 3 öğretim elemanı ile yürütmektedir. Öğrencilerin eğitim gördükleri sınıfların dışında, bölümle ilgili birçok bilgisayar destekli programın (STA4CAD, AUTOCAD gibi) lisanslı eğitiminin verilebildiği laboratuvarlar da mevcuttur. Alınan eğitim doğrultusunda, 30 iş günü süreyle yapılacak yaz dönemi stajı ile sektörün gerekliliklerini daha yakından tanımaları ve aldıkları eğitimi sahada uygulama olanağı bulmaları amaçlanmıştır.

Kariyer Olanakları: İnşaat Teknolojisi Programından mezun olan öğrenciler, inşaat sektörünün; özel mühendislik, mimarlık büroları, inşaat şirketleri, yapı denetim firmaları ve kamu sektörünün; ihtiyaç duyduğu konularda yeterli bilgi birikimi ve iş becerisine sahip gerekli teknik eleman (meslek elemanı) olarak yetişmektedirler. Mezunlar, inşaat yapım faaliyetinin gerçekleştirildiği her türlü kamu-özel kuruluşları, bu faaliyetleri yürüten taahhüt firmaları, mimarlık-mühendislik büroları ile kendi kuracakları işletmelerde görev alabilmektedir.

Dikey Geçişle Geçilen Programlar: Ön lisans eğitimini başarı ile tamamlayan adaylar, lisans programlarına geçiş hakkı sağlayan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık Programları gibi 4 yıllık eğitim veren programlara geçiş yapabilirler.

İnşaat Teknolojisi Programının öğrenim süresi iki yıl olup öğrenim dili Türkçe’dir.

Giriş Bilgileri

Kuruluş Yılı  2015 - 2016
Puan Türü TYT
Eğitim Dili Türkçe
Hazırlık İsteğe Bağlı
Eğitim Süresi 2 Yıl
Kampüs Bilgisi 5. Levent

Program Başkanı Mesajı

İnşaat Teknolojisi Programı; sektörün ve zamanın ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına gerek akademik personel birikimi gerek müfredat yapısıyla geleceğin inşaat teknikerlerini yetiştirmeyi hedeflemektedir. Öğrencilere salt teknik bir personel yetiştirmek olarak yaklaşmaktan ziyade, kişisel gelişimlerinin ve vizyonlarının gelişmesine katkıda bulunmanın öneminin fazlasıyla farkındadır. Ayrıca bu seçenekler dışında mühendislik veya mimarlık bölümüne geçiş yapması durumunda öğrencinin uyum sağlaması ve daha fazla derslerini saydırması adına da bölüm olarak çalışmalar yapılmaktadır.

Birinci sınıfta temel derslerin verilmesinin yanında el becerilerinin gelişmesini sağlayan uygulama ve çizim dersleri verilmektedir. Ayrıca hesaplama ve çizim dersleri ikinci sınıfta bilgisayar destekli olarak da anlatılmaktadır. Bunların yanında öğrenciler seçmeli dersler havuzundan istedikleri dersleri seçerek alan dışı kabiliyetlerini arttırabilmektedirler. İnşaat Kulübü aracılığıyla bir yıl içerisinde en az 6 etkinlik yapılmaktadır. Bu etkinlikler sayesinde öğrenciler piyasanın içinde olabilme şansına sahip olabilmektedirler.

Öğr.Gör. Meryem Yılmaz

İnşaat Teknolojisi Program Başkanı