Programlar

LİSANS - ÖNLİSANS ADAY ÖĞRENCİ

Moda Tasarımı

Moda Tasarımı Programı, Haliç Üniversitesi Meslek Yüksekokulu bünyesinde 2016-2017 eğitim öğretim yılında ön lisans düzeyinde örgün eğitime başlamıştır.

Bölüm Olanakları: İki yıllık programımızda teorik dersler, atölye uygulamaları ve endüstriye dayalı öğretim verilmektedir. Program öğrencilere tekstil, moda tasarımı ve hazır giyimin temel kavramlarının öğretilmesi ile birlikte endüstri ve atölye uygulamalarındaki el becerilerini geliştirmeleri için hazırlanmıştır. Program günümüzde ve gelecekte endüstrinin nitelikli eleman ihtiyacını karşılamayı amaçlamaktadır. Çağımızın moda tasarımı ve teknolojik gelişmelerine dayalı olarak, Tekstil, Hazır Giyim ve Moda Tasarımı sektörüne ihtiyaç duyduğu mesleki yeterlilikleri kazanmış, nitelikli meslek elemanları yetiştirmektedir. Eğitim programı ile öğrencilerin yeteneklerini geliştirerek biçim, renk, malzeme, yapı, işlev ilişkileriyle yaratıcı ve özgün ürünler tasarlayıp sunabilmeleri amaçlanmaktadır. Eğitim programında moda tasarımı programını teknik, mesleki, kültürel ve sanatsal yönden tamamlayan gerekli derslerin yanı sıra, work-shoplar, fuar katılımları ve sergi organizasyonları, eğitim gezileri, zorunlu ve ayrıca isteğe bağlı sektör stajları bulunmaktadır. Öğrencilerimiz ayrıca Moda Tasarım Programımızda, tasarım, kalıp, dikim, teknik donanım ve bilgi birikimine sahip olurken, çalışma alanlarında yaygın olarak kullanılan DesignCad, Illustrator, Coral Draw ve Photoshop gibi programlar ile nitelikli bir öğrenme süreci yaşamaktadırlar. Haliç Üniversitesi Moda Tasarımı Programı’nda öğrencilerin, öğretim süresince edinmiş oldukları teorik bilgileri pratikte uygulamak adına 30 iş günü süreyle yaz stajı yapma zorunlulukları bulunmaktadır.

Kariyer Olanakları: Moda Tasarım Programı mezunları kamu kurum ve kuruluşlarında, tekstil fabrikaları ve atölyelerinde, örme-dokuma-baskı sanayinde, hazır giyim sektöründe, tekstil ihracat firmalarında, özel işletmelerde, moda evleri ve modelhanelerde tasarımcı, stilist ve modelist olarak çalışabilir; ayrıca sektörde kendi moda evlerini ve atölyelerini açarak kendilerine iş imkanı yaratabilirler.

Dikey Geçişle Geçilen Programlar: Ön lisans eğitimini başarı ile tamamlayan adaylar, lisans programlarına geçiş hakkı sağlayan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile Moda Giyim Tasarımı, Moda Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı, Tekstil, Tekstil Mühendisliği, Tekstil Tasarımı, Tekstil ve Moda Tasarımı Programları gibi 4 yıllık eğitim veren programlara geçiş yapabilirler.

Moda Tasarımı Programının öğrenim süresi iki yıl olup öğrenim dili Türkçe’dir.

Giriş Bilgileri

Kuruluş Yılı 

2016 - 2017

Puan Türü

TYT

Eğitim Dili

Türkçe

Hazırlık

İsteğe Bağlı

Eğitim Süresi

2 Yıl

Kampüs Bilgisi

5. Levent


Dikey Geçiş Sınavı ile Girilebilecek Programlar

Moda Giyim Tasarımı, Moda Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı, Tekstil, Tekstil Mühendisliği, Tekstil Tasarımı, Tekstil ve Moda Tasarımı.


Program Başkanının Mesajı

Moda Tasarımı; Yaratıcılık, üretkenlik ve estetiğin hakim olduğu bir alandır. Moda Tasarım Programı olarak; öğrenci merkezli ve ürün odaklı eğitim vermekteyiz. Öğrencilerimizin, tasarladıkları giysileri bir ürüne dönüştürebilecek bilgi ve becerileri kazandırıyoruz. Program günümüzde ve gelecekte endüstrinin nitelikli eleman ihtiyacını karşılamayı amaçlamaktadır. Eğitim programında; teknik, mesleki, kültürel ve sanatsal yönden programımızı tamamlayan gerekli derslerin yanı sıra, work-shoplar, fuar katılımları ve sergi organizasyonları, eğitim gezileri, zorunlu ve ayrıca isteğe bağlı sektör stajları bulunmaktadır. Öğrencilerimiz ayrıca; tasarım, kalıp, dikim, teknik donanım ve bilgi birikimine sahip olurken, çalışma alanlarında yaygın olarak kullanılan bilgisayar programları ve teknolojilerini aktif olarak kullanmaktadırlar.                                               

Üniversitemiz en köklü vakıf üniversitelerinden birisidir ve üniversitemizin 22 yıllık bir geçmişi vardır. Eğitim kadromuz ve üniversite donanımımız yeterlidir. Moda Tasarımı Programımızdan mezun olduğunuzda bir çok alanda tasarımcı, stilist ve modelist olarak çalışabilir; ayrıca sektörde kendi moda evlerinizi ve atölyelerinizi açarak kendinize iş imkanı yaratabilirsiniz.

Ayrıca ön lisans eğitiminizi başarı ile tamamladıktan sonra, lisans eğitimi veren ilgili bölümlere geçiş yapabilirsiniz. Haliç Üniversitesi Bünyesindeki Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümümünü de tercih edebilirsiniz.

Moda Tasarımı Programı, Pandemi sürecinde çok hızlı bir şekilde Online eğitim sürecine geçen ve tüm dersleri %100 oranında başarı ile tamamlayan bir programdır.

Pandeminin uzun sürmesi gündemde olabilir. Hangi üniversiteler online eğitim veriyor, tercih aşamasında siz aday öğrencilerin araştırması gerekir ve bu doğrultuda kararınızı etkilemelidir diye düşünüyorum.

Aday öğrencilerimize, aktif ve mezun öğrencilerimize kapımız her zaman açıktır.

Merak ettiğiniz konularda biz bölüm hocaları ile her konuda iletişimegeçebilirsiniz.

Verimli eğitim süreçleri diliyorum herkese.

Öğr.Gör. Firdevs BENLİ

Moda Tasarımı Program Başkanı