Programlar

LİSANS - ÖNLİSANS ADAY ÖĞRENCİ

Turizm ve Otel İşletmeciliği

Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı, 2011 yılında Haliç Üniversitesi Meslek Yüksekokulu bünyesinde çağdaş turizm anlayışına uygun olarak, müşterinin her türlü ihtiyacını karşılamak üzere çok çeşitli hizmetleri veren modern otel, lokanta, acente vb. turistik işletmelerde çalışacak ve yönetecek personeli yetiştirmeyi amacıyla kurulmuştur.

Bölüm Olanakları: Eğitim-öğretime Sütlüce kampüsünde devam etmekte olan Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı öğrencileri, konaklama işletmelerinde kullanılan otomasyon sistemlerini üniversitemizin bilgisayar laboratuvarlarında uygulamalı olarak öğrenmekte ve yıl içinde düzenlenen kongre ve fuarlara katılım sağlanarak sektördeki önemli aktörlerle bir araya gelmektedirler. Edindikleri bilgileri 45 iş günü sektörde uygulamalı eğitim (yaz stajı) sürecinde pekiştirmektedirler.

Kariyer Olanakları: Bölüm mezunları, daha çok otellerde ve acentelerde çalışırlar. Teknik beceri ve yabancı dil meslekte başarılı olmaya ve ilerlemeye olanak vermektedir.

Dikey Geçişle Geçilen Programlar: Ön lisans eğitimini başarı ile tamamlayan adaylar, lisans programlarına geçiş hakkı sağlayan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile İşletme-Ekonomi, Konaklama İşletmeciliği, Konaklama ve Turizm İşletmeciliği, Otel Yöneticiliği, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Turizm ve Otel Yöneticiliği, Turizm ve Otelcilik gibi 4 yıllık lisans bölümlerine geçiş yapabilmektedirler.

Turizm ve Otel İşletmeciliği Programının öğrenim süresi iki yıl olup öğrenim dili Türkçe’dir.

Giriş Bilgileri

Kuruluş Yılı  2011 - 2012
Puan Türü TYT
Eğitim Dili Türkçe
Hazırlık İsteğe Bağlı
Eğitim Süresi 2 Yıl
Yerleşke Bilgisi Sütlüce Yerleşkesi

Program Başkanının Mesajı

Günümüz insanının temel ihtiyaçlarından biri olan seyahat ve tatil ihtiyacını karşılayan turizm, 1,4 milyar kişiye hizmet veren ve istihdamın dünya çapında 190 milyondan fazla olduğu bir endüstiridir. İnsanlara kaçış, dinlenme, yenilenme, eğlenme ve öğrenme fırsatı veren turizm, küresel çapta bir sosyal olgudur. Turizm sayesinde farklı kültürlerden olan insanlar, unutulmaz ve memnuniyet verici deneyimler yaşamak adına bir araya gelirler. Turizm endüstrisi çalışanları dünyanın farklı ülkelerinden ve kültürlerinden gelen bu insanlara, ayrım gözetmeden, aynı hizmeti vermektedir. Bu yanıyla turizm, toleranslı ve eşitlikçi iklim ile kültürler arası iletişimde köprü görevi görmektedir. Siz de, yerel değerlerine önem verip bunları dünyanın diğer halklarıyla paylaşmanın, ülkemizin kültürel ve doğal mirası aracılığıyla insanlara otantik deneyimler yaşatmanın, vereceğiniz güler yüzlü, çözüm odaklı hizmet ile insanlara kısa süre de olsa günlük hayatlarındaki sıkıntıları unutmalarını sağlamanın geleceğiniz için doğru bir seçim olduğunu düşünüyorsanız, Turizm ve Otel İşletmeciliği sizin için doğru program olabilir.

Öğr.Gör. Hanife Ayşen KARAGÖZ 

Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı Başkanı